Projekt nr 6

2012-04-20 1438
Art. czytany: 3746 razy

w sprawie: przekazania prowadzenia Publicznej Szkoły Podstawowej w Kierzu Niedźwiedzim osobie fizycznej.


w sprawie: przekazania prowadzenia Publicznej Szkoły Podstawowej w Kierzu Niedźwiedzim osobie fizycznej.

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt. 9 lit. h ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym ( Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zmianami ) i art.5 ust. 5g ustawy z dnia
07 września 1991r o systemie oświaty ( Dz. U. z 2004r. Nr 256, poz. 2572 ze zmianami )

RADA GMINY uchwala, co następuje:

§ 1. Z dniem 1 listopada 2012 r. podejmuje się przekazanie prowadzenia Publicznej Szkoły Podstawowej w Kierzu Niedźwiedzim osobie fizycznej tj. Panu Jackowi Banaszczykowi aktualnemu dyrektorowi tej placówki, w trybie i na zasadach określonych w art. 5 ust 5g – 5 r ustawy o systemie oświaty.

§ 2. Szkole, o której mowa w § 1 pozostawia się dotychczasowy stopień organizacyjny oraz obwód w dotychczasowych granicach.

§ 3. Zobowiązuje się Wójta Gminy Skarżysko Kościelne do :
1. dokonania czynności określonych w art. 5 ust. 5l i 5n ustawy o systemie oświaty,
2. zawarcia umowy, o której mowa w art. 5 ust. 5g i 5h ustawy o systemie oświaty,
z podmiotem przejmującym prowadzenie szkoły, o której mowa w § 1.

§ 4.Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Skarżysko Kościelne.

§ 5. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.


Sporz:
Monika Mączyńska
Sekretarz Gminy








U Z A S A D N I E N I E

Zgodnie z art. 5 ust.5g ustawy o systemie oświaty, jednostka samorządu terytorialnego, będąca organem prowadzącym szkołę liczącą nie więcej niż 70 uczniów, na podstawie uchwały organu stanowiącego tej jednostki oraz po uzyskaniu pozytywnej opinii organu sprawującego nadzór pedagogiczny, może przekazać, w drodze umowy osobie fizycznej, prowadzenie takiej szkoły.
1/. Uwarunkowania demograficzne – aktualnie w szkole w naukę pobiera 38 uczniów i według danych z ewidencji ludności w najbliższym czasie nie przewiduje się znacznego wzrostu demograficznego w tej populacji.
„0” I II III IV V VI
6 4 5 5 5 5 8

2/. Warunki nauki i pracy – przekazanie prowadzenia szkoły osobie fizycznej nie będzie mieć negatywnego wpływu na warunki nauki i dostępność do edukacji. Obniżenie kosztów zatrudnienia personelu pozwoli na odejście od łączenia klas, co pozwoli na lepszą realizację podstawy programowej. Zmienią się natomiast warunki zatrudnienia pracowników pedagogicznych oraz obsługi – nowe warunki pracy i płacy ustali podmiot przejmujący prowadzenie szkoły, na podstawie Kodeksu Pracy).
3/. Warunki ekonomiczne – w ostatnim okresie czasu następował systematyczny wzrost wydatków z budżetu gminy na realizację zadań oświatowych, a prognozowana subwencja w coraz mniejszym stopniu pokrywać będzie te wydatki. Koszty związane z prowadzeniem w/w szkoły finansowane będą z otrzymywanej na ten cel dotacji z Gminy, a dotowanie placówki prowadzonej przez inny niż jst podmiot będzie dla budżetu gminy korzystniejsze.
4/. Uwarunkowania społeczne – przekazanie prowadzenia szkoły innemu podmiotowi jest rozwiązaniem lepszym dla lokalnej społeczności niż jej likwidacja. Szkoła nadal funkcjonować będzie w środowisku lokalnym, pełniąc te same funkcje, nie ogranicza się dostępności do nauki, nie dochodzi również do likwidacji miejsc pracy – zmienią się tylko warunki pracy i wynagrodzenia.
5/ Pan Jacek Banaszczyk jako długoletni nauczyciel, pełniący również przez wiele lat funkcję dyrektora szkoły i aktualny dyrektor tej placówki posiada kwalifikacje i umiejętności do zarządzania i kierowania placówką oświatową. Bardzo dobra współpraca ze środowiskiem szkoły i środowiskiem lokalnym pozwoli mu na prowadzenie placówki na odpowiednim poziomie.